7 variácií Hummusu

Názov Hummus pochádza z tureckého slova humus, ktoré zase pochádza z arabského slova himmas – cícer. Hlavnou zložkou Hummusu je spomínaný cícer doplnený o tahini pastu, citrónovú šťavu, cesnak, olivový olej a koreniny.

Hummus  považajú za svoje národné jedlo mnohé krajiny ako napríklad Libanon, Izrael, Turecko, Grécko, Cyprus, či Sýria.  Je opisovaný ako jedno z najstarších jedál, ktorého história siaha do čias starého Egypta. Keďže ho tvoria lacné a ľahko dostupné suroviny, stal sa obľúbeným jedlom ľudu.

Hummus je výsostne zdravá potravina

  • neobsahuje laktózu ani cholesterol a nasýtené tuky,
  • je bohatý na vlákninu, vápnik a proteíny,
  • obsahuje Omega 3 mastné kyseliny, železo, vitamín B6 a C, magnézium, kyselinu listovú a aminokyseliny,
  • pomáha predchádzať cukrovke, zlepšuje trávenie, znižuje riziko srdcových ochorení, podporuje chudnutie, bojuje proti zápalom.

Túto lahodnú omáčku, pastu či dip podávame vo farebnej miske. Béžová farba humusu  je síce nevýrazná, ale ľudia si ju spájajú s dobrou chuťou, a tak stačí len humus pekne naaranžovať s farebnou zeleninu. Odporúčam každú chrumkavú zeleninu ako je mrkva, zeler, papriku, či uhorka. A však aj svieža zelenina chutí s humusom neuveriteľne preto ho neváhajte podávať hoci aj s rajčinami, či olivami.

Ak ste zástancami BIO potrevín, pripravte si BIO Hummus, skvelý recept nájdete TU.

Čo všetko treba na Hummus

Ako pripraviť chutný humus:

  • Cícer treba nechať odstáť vo vode aspoň 12 hodín.
  • Pred varením ( v studenej vode)  ho opláchnite a povarte 1 hodinu.
  • Nakoniec ho rozmixujte spolu s pastou tahini, olivovým olejom, cesnakom, soľou a citrónovou šťavou.
  • Na získanie požadovanej krémovej konzistencie dolievajte vodu, ideálne tú, v ktorej sa varil cícer.

Existuje viacero variácií na prípravu HUMMUSU. Prinášame vám niekoľko inšpirácií:

Základný Hummus

Základný Hummus

Suroviny pridávame viac-menej od oka, upravujeme počas mixovania tak, aby sme dosiahli nami obľúbenú chuť. Odporúčam cícer namočiť cez noc. Ja mám ale vždy pre prípad núdze aj cícer v konzerve, ak je návšteva za dverami, humus je pripravený za chvíľku.

Keď cícer uvaríme, zlejeme ho, vodu si z neho necháme na rozriedenie dipu, hodíme do mixéra so všetkými surovinami a rozmixujeme na jemnú hmotu. Ak nie je dostatočne krémový, pridáme po troškách vodu. Podávame so zeleninou, s chlebovou plackou, ale je chutný aj s hriankami.

Hummus podľa Nesi

Pripravujem ho zo základného receptu a pridávam mladé výhonky stopkového zeleru  alebo zelerovú vňať. Ak použijem nadrobno nasekanú vňať je to 1 PL, v prípade stopiek 1ks, ale najradšej mám mladé výhonky zo stredu cca 4 ks. Mladý zeler dodá hummusu sviežu chuť a najviac mi chutí s uhorkou a mrkvou.

Hummus so zelerom

Hummus – Pekelný oheň

K základnému receptu pridajte ½ ČL zaúdenej papriky mletej a chipotle údené nakladané celé. Chipotle treba pridávať veľmi opatrne, ja dávam na špičku noža a pridám aj pár kvapiek oleja z nálevu a pridávam podľa chuti. Len pozor, odobrať sa nedá. Tu by som sa riadila hláškou z filmu Pekařův císař: „Co kdo znese.“

Jesenný Hummus

Keďže sme mali len nedávno obdobie tekvíc, nedalo mi to a vyskúšala som ako bude chutiť variácia humusu s tekvicou hokaido. Upiekla som 4 mesiačiky tekvice hrubé cca 2 cm v rúre. Oddelila som ich od šupky a pridala som k základnému receptu. Dochutila navyše ½ ČL kurkumou a mletým koriandrom.

Jesenný Hummus

Pridala som trocha viac citrónovej šťavy a len 1 PL olivového oleja, tú druhú polievkovú lyžicu oleja som zamenila za tekvicový olej.  Na záver som humus posypala tekvicovými semiačkami.

Hummus s vôňou Stredomoria

K základnému receptu pridajte 80g sušených paradajok v oleji, hrsť slnečnicových semiačok a rozmixujte. Potom už len zamiešajte do dipu 1 ČL čierny sezam. Keď si do neho namočíte chlebovú placku, budete mať pocit, že ste v Turecku v malebnej reštaurácii s výhľadom na more.

Hummus s vôňou stredomoria
hummus so sušenými paradajkami

Hummus pána Wonka

Ďalšia variácia pre deti a ešte k tomu je na sladko! Zo základného receptu vynecháme cesnak, citrónovú šťavu a korenie. Olivový olej môžeme zameniť za kokosový, ideálnejší je však orechový olej a postačí nám len 1 PL. Tahini pastu môžeme nechať, ale ak ju zameníme za arašidové máslo, dosiahneme orieškovú chuť. K tejto zmesi pridáme 2PL medu alebo javorového sirupu a 4 PL holandského kakaa. Všetko rozmixujem. Znova platí, že ochutnávame. Kto je čokoholik, pridá ešte kakao a orieškoholik zas arašidové máslo. Chutný je aj pridať štipku mletej škorice. Podstatné je však trafiť sa do chute detí, pre ktoré humus pána Wonka pripravujeme.

Hummus pre Princeznú na hrášku

Hummus pre Princeznú na hrášku

Už z názvu je zrejmé, že tento humus bude mať jemnú a nevtieravú chuť a je vhodný pre deti. Mnohé deti neznesú chuť cesnaku, preto ho zo základného receptu vynechajte, alebo namiesto neho použite sušený granulát cesnaku v množstve cca ¼ ČL. Pridajte 6 ks čerstvých listov  bazalky a ½ hrnčeka mrazeného zeleného hrášku.

Mrazený hrášok najskôr zalejte horúcou vodou a nechajte stáť cca 2 minútky. Potom ho zlejte a rozmixujte s ostatnými surovinami. Na ozdobu môžete s lyžicou vmiešať ½ PL čierneho sezamu. Pre deti odporúčam servírovanie nie v miske, ale natrieť na opečený chlebík a posypať na drobno nakrájanou červenou paprikou a zeleným hráškom.

Pripravte si hummus podľa inšpirácií a nebojte sa experimentovať s chuťami. Možno objavíte celkom novú chuť, tak sa s nami o ňu podeľte a spravte tak radosť aj ostatným.