Ako nepribrať cez Vianoce

Tak ako sú tradičné darčeky, stromček či kapor sa stávajú aj vianočné kilá navyše. Ako im jednoducho predísť? Vyskúšaj pár jednoduchých trikov a tipov, aby medzi novoročnými predsavzatiami nebolo každoročné „schudnem“.

Pred koláčikom si zajedz zeleninu.

Cez sviatky býva doma hojnosť všetkého, a aj tá zelenina sa nejaká doma nájde. Má to 3 prospešné účinky:

  • Zeleninka pred koláčikom spôsobí, že sa budeš cítiť najedená a nebudeš mať chuť na druhý.
  • Telo nestihne koláčik tak rýchlo uložiť do tuku a je šanca, že časť z neho vybeháš.
  • Zo zeleniny prijmeš okrem vitamínov, minerálov, vlákniny aj enzýmy, ktoré ti výborne pomôžu pri trávení.
ako nepribrať

Ak ideš na návštevu, nechoď hladná.

Najedz sa pred tým doma. Ľahšie ovládneš pocit, že musíš ochutnať zo všetkého.

Nos užšie oblečenie – nedovolí ti prejesť sa.

Priprav si domácu majonézu.

Samozrejme nemusíš ju používať ku všetkému a zjesť jej veľké množstvá. Priprav si ju z celého vajíčka a nie len zo žĺtka, použi zdravý olej (nie slnečnicový) a ochuť ju soľou (ideálne himalájskou), horčicou a čiernym korením. Vtedy neporusíš pravidlá zdravého stravovania. Ak chceš, môžeš ju skombinovať so smotanovým jogurtom a znížiš tak množstvo kalórií. Ale nikdy nesiahaj po odtučnených light majonézach! Nie len, že neuspokoja tvoje chute, ale budeš mať po nich šialenú chuť na koláčik. Recept na domácu majonézu nájdeš aj v našich receptoch.

Bielemu cukru, umelým sladidlám a fruktóze odzvonilo.

Prichádzajú sladký superhrdinovia : brezový cukor, stévia, erythritol. Brezový cukor od po chuťovej ani vizuálnej stránke nijak nerozpoznáš. No na rozdiel od klasického cukru nekazí zuby, nespôsobuje rast kvasiniek, nerozkolíše tvoju hladinu krvného cukru a dokonca má výbornú sýtiacu schopnosť – jeden koláčik s brezovým cukrom ťa vie uspokojiť a nebudeš mať chuť na ďalší, ako to je v prípade pri koláčoch sladených klasickým cukrom. Pozor však na hnedý a trstinový cukor! Sú rovnako zlé ako klasický biely – rozdiel je v stopovom množstve minerálov – čo je pre naše telo úplne zanedbateľné.

Vyhni sa bielej múke.

Existuje množstvo alternatív. Od semienkových múk (sezamová, konopná, ľanová) cez múky z orechov (mandľová) alebo gaštanová, cícerová. Sú bez lepku a neuveriteľne zasýtia. Na rozdiel od bielej múky, ktorá nám vápnik uberá, nám semienkové múky vápnik dodávajú.

Zdravé pohostenie pre priateľov.

Namiesto tortíl s dipom použi kúsky chrumkavej zeleniny – na prúžky nakrájaná mrkva, uhorka, paprika. Ušetríš si množstvo kalórii a prijmeš do tela množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny.

Jablčný ocot s vodou.

Vypi deci vody s lyžičkou jablčného octu. Je to výborný aperitív na lepšie trávenie po ťažkom jedle ako je napríklad majonézový šalát a vyprážaná rybka.

Ak chceš mať chrumkavú rybku nemusíš ju vypražiť.

Obaľ rybku v cícerovej múke, vajíčku a kukuričnej strúhanke. Poukladaj ju na papier na pečenie a pokvapkaj kokosovým tukom. A keď ju upečieš, neuveríš, že nie je vyprážaná. Ak však „musíš“ rybku vypražiť, skús to na kokosovom tuku – nevzniknú karcinogénne látky a navyše, kokosový tuk je úplne bez cholesterolu.

Nezabúdaj na pitný režim.

Hlad a mlsnosť sú často spôsobené nedostatočným pitným režimom. Preto si pripravuj čaje – ideálne zelený, mätový. Ak potrebuješ čaj osladiť, skús stéviu.

Tento článok si pre vás pripravila a s láskou sa o všetky informácie s kucháročkami podelila
výživová a nutričná poradkyňa PETRA KOPECKÁ.
Ak máte chuť dozvedieť sa viac podrobností, prečítajte si jeho pôvodné znenie:


Tipy a triky ako si udržať hmotnosť cez Vianoce!