Stredomorská strava je plná vône a chutí. Vo vzduchu sú cítiť bylinky, korenie, čerstvá zelenina, vôňa grilovanej ryby. Veď si len spomeňte, keď ste na dovolenke a nevie sa rozhodnúť v ktorej reštaurácii by ste sa najedli, stačí privrieť oči a ísť za nosom. Každý si vyberie. Ako je to možné? Stredomorská kuchyňa nie je záležitosť jedného národa, či jednej krajiny. Ani to nie je otázka jedného náboženstva, či kultúry. Je výsledkom miešania jednotlivých národov, ich zvyklostí a kultúr v celom Stredomorí.
Krajiny Stredomoria
Niekto vníma stredomorskú kuchyňu len ako európske pobrežie Stredozemného mora. Niekto do neho započítava aj Východnú časť Ázie, ktorú more obmýva. Správne by sme však mali do nej zaradiť každú jednu krajinu, ktorá je súčasťou pobrežia Stredozemného mora. Počnúc severnou časťou Afriky, pokračujúc Južnou Európou a končiac Východnou Áziou. Všetky tieto krajiny dodávajú stredomorskej kuchyni svoju jedinečnosť a zároveň ju bližšie definujú i rozdeľujú.
Oblasť Stredozemného mora bola významným obchodným uzlom medzi Európou, Afrikou a Áziou. Týmto územím prechádzali mnohé komodity a nechýbalo ani exotické korenie, čaje, káva, čokoláda a iné potraviny. V každom kúte sa udomácnili iné pochutiny a ľudia ich inak kombinovali. Táto skutočnosť sa postarala o kulinárske rozdiely stredomorskej kuchyne.
Pochúťky Stredomoria
Základom stredomorskej kuchyne sú pšenica, olivový olej a samozrejme víno. Pre mnohých je možno prekvapením práve pšenica. Výrobky z nej však nájdete v každej krajine. Vo Francúzsku bagety, v Taliansku cestoviny, v Bulharsku bulgur, v Tunise kuskus a takto by sme mohli pokračovať do nekonečna.
V stredomorskej kuchyni nesmie chýbať čerstvá zelenina, bylinky, ryby a morské plody, mliečne produkty a mäso. Typickou zeleninou sú baklažány, artičoky, tekvica, paradajky, cibuľa, uhorky a zelené šaláty. Mäso a ryby sa najčastejšie grilujú. Neodmysliteľnou súčasťou jedál pripravovaných v stredomorí sú rôzne bylinky: bazalka, oregano, tymian, rozmarín, majoránka, kôpor, mäta, cesnak, estragón, fenikel, koriander a šafran. Ich kombinácie a použitie je v každej krajine iné.
Východné Stredomorie je bohaté na syry.
Tie vám hneď pripomenú chute Grécka, Turecka, Sýrie, Libanonu, Izraela, Palestiny a Egypta. Veď kto by nepoznal syr feta, halloumi a labneh. Jogurt sa veľmi často využíva na rôzne omáčky alebo dipy podávané či už k mäsu, ale aj k šalátom. Grécky jogurt môžeme nazvať aj Bielym zlatom. Pri jeho výrobe sa nesnažia zbaviť ho tuku a tak každé sústo je rozkošou pre huťové poháriky. Veď kto by aspoň raz neochutnal grécky jogurt s medom? Nesmieme zabudnúť ani na skvelé grécke vína a olivové oleje, ktoré dokážu neuveriteľne dochutiť každé jedlo. Inšpirujte sa našimi receptami, ale ak pôjdete na dovolenku do ktoréhokoľvek kúta Grécka, neváhajte a zavítajte do každej malej taverničky, ktorú v úzkych uličkách objavíte.
Chuť jedla je zvýraznená petržlenovou vňaťou, mätou a citrónovou šťavou. Pre túto oblasť je typickým korením sumach, u nás menej známy. Hovorí sa mu aj sumac, či sumak. Sumach sú mleté sušené bobule stromu Sumach garbiarsky s výraznou bordovo-fialovou farbou. Používa sa na grilované mäso a zeleninu, ale aj na dochutenie pečiva, či dezertov.
Mäso v tejto oblasti sa najčastejšie pripravuje jahňacie, baranie a hydina. Zvykne sa grilovať, napichávať na špízy, gyros, kebab, či kibbeh. Všetky tieto lahôdky sa zajedajú pšeničnými plackami pita alebo lavaš. Nesmieme ešte zabudnúť na cícer. Na východe stredomoria ho často servírujú namiesto mäsa, ale aj ako cícerovú nátierku Hummus.
Južná Európa chutí ako dobré víno.
V krajinách južnej Európy sa cítime ako doma, asi preto, že sú k nám najbližšie. Ľudia tu dávajú prednosť bravčovému mäsu pred jahňacím a jedlá dochucujú čerstvými paradajkami, cesnakom, kaparami, sardelami, anízom a píniovými orieškami. Nesmieme však zabudnúť na víno. V južnej Európe sú skvelé podmienky na pestovanie viniča a tak produkty z neho sú častou súčasťou receptov. Používa sa na omáčky k mäsu, na prípravu rizota aj morských plodov. Na stole u talianov, či francúzov nesmie chýbať biele pečivo alebo cestoviny a samozrejme olivový olej.
Severná Afrika je prevoňaná korením.
Korenie ako škorica, klinčeky, kardamon si spájame so sladkými jedlami. V severnej Afrike sú však tieto koreniny spolu s kmínom, koriandrom, šafránom, čili a paprikou používané aj na prípravu slaných jedál. Typickým pre túto oblasť je aj sušené ovocie a pomaly varené korenisté víno. Sušené datle, hrozienka a marhule sa nepodávajú len ako sladká maškrta ale ich používajú aj na samotnú prípravu mäsa. Z pšenice sa vyrába kuskus a krupica a podávajú sa k jahňaciemu či baraniemu mäsu. Veľmi rozšíreným jedlom v severnej Afrike je Marocký tadžín – pomaly dusené mäso v hlinenej kužeľovitej nádobe.