Vedeli ste, že olivový olej sa lisuje z ovocia plného tuku, teda z olív. Z väčšej časti je tvorený nenasýtenými mastnými kyselinami a obsahuje aj dobre známe omega-3 mastné kyseliny.
Prečítajte si pár zaujímavostí o olivovom oleji:
Obsah kyseliny olejovej
Najväčšiu časť olivového oleja tvorí kyselina olejová (mononenasýtená mastná kyselina). Je to až 73 %. Je jednou z najdôležitejších súčastí olivového oleja. Kyselina olejová ma silné protizápalové účinky a pozitívne ovplyvňuje gény zodpovedné za rakovinu.
Pozor však na použitie pri dlhších tepelných úpravách, ktoré olej neznesie. Týmto spôsobom sa z prospešnej potraviny stáva škodlivá.
Olivový olej je výborným zdrojom antioxidantov
Extra panenský olivový olej je výborným zdrojom vitamínov E, K a antioxidantov. Antioxidanty, obsiahnuté v olivovom oleji, sú biologicky aktívne a pomáhajú bojovať proti obrovskému množstvu rozšírených ochorení (kardiovaskulárne ochorenia, rakovina prostaty a hrubého čreva). Významná je aj funkcia antioxidantov, ktoré zabraňujú oxidácii cholesterolu, čo je kľúčový proces v prevencii ochorení srdcia a ciev.
Silný protizápalový účinok
Chronický zápal je spúšťačom veľkého množstva ochorení, ako je diabetes, rakovina, metabolický syndróm a iné. Hlavné protizápalové účinky olivového oleja majú na starosti antioxidanty. Kľúčový je oleocanthal, ktorý má takmer identické účinky ako ibuprofen (protizápalový liek). Takisto bolo dokázané, že kyselina olejová sama o sebe radikálne znižuje zápalový faktor CRP.
Výborná prevencia infarktu
V rozvinutých krajinách sveta je infarkt medzi najčastejšími príčinami smrti. Vo veľkej štúdii na 841 000 subjektoch bolo preukázané, že kyselina olejová má výborný ochranný efekt.
Chráni pred ochorením srdca (môže zachraňovať životy)
Srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Zistilo sa, že v okolí Stredozemného mora je najnižší výskyt týchto ochorení. Viedlo to k mnohým výskumom, ktoré sledovali stredomorskú stravu. Jej pozitívny účinok na srdcovocievne zdravie sa potvrdil. Kľúčovou zložkou tejto stravy je práve olivový olej.
Olivový olej má prekvapivo silný účinok aj na znižovanie krvného tlaku, ktorý spôsobuje tie najzávažnejšie problémy. V jednej štúdii bolo dokázané, že používaním olivového oleja sa znížila potreba liekov na vysoký krvný tlak až o 48 %.
Veľa štúdií potvrdilo pozitívny efekt olivového oleja na zdravie srdcovocievneho systému. AK trpíte ochorením srdca alebo máte v rodine predispozíciu na tento typ ochorení, tak neváhajte do svojej stravy zaradiť extra panenský olivový olej.
Olivový olej nespôsobuje nadváhu, ale pomáha pri chudnutí
Konzumácia tukov nás nerobí tučnými a olivový olej nie je výnimkou. Nebola zaznamenaná žiadna štúdia potvrdzujúca, že by nadmerný príjem olivového oleja viedol k nadváhe. Práve naopak. 3-ročná štúdia na 187 účastníkoch ukázala, že strava s vyššm zastúpením olivového oleja zvýšila množstvo antioxidantov v krvi a spôsobila pokles hmotnosti účastníkov.
Olivový olej znižuje riziko vzniku cukrovky
Viacero štúdií preukázalo pozitívny efekt olivového oleja na hladinu krvného cukru a najmä inzulínovú senzitivitu. Ďalšia zaujímavá štúdia potvrdila, že stredomorská strava s vysokým zastúpením olivového oleja spôsobila, že ľudia na tomto type stravy majú o 40 % nižší výskyt diabetu druhého typu.
Antioxidanty v olivovom oleji majú protirakovinové účinky
Znova sa dostávame k stredomorskej strave, ktorá sa spája s nižším výskytom rakoviny. Antioxidanty v olivovom oleji redukujú oxidačné poškodenie voľnými radikálmi. Tento proces je jedným zo spúšťačov rakoviny.
Olivový olej má silné protibakteriálne účinky
Olivový olej obsahuje zložky, ktoré dokážu zastaviť množenie a dokonca aj zabiť určité druhy baktérií. Baktéria, proti ktorej je mimoriadne účinný, je aj rozšírený Helicobacter pylori (baktéria žijúca najmä v žalúdku, ktorá môže spôsobiť žalúdočné vredy až rakovinu). Testy preukázali, že olivový olej je účinný proti ôsmim kmeňom tejto baktérie, a dokonca je účinný aj proti trom kmeňom, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Štúdia ukázala, že 30 ml olivového oleja eliminuje výskyt Helicobactera pylori až u 40 % ľudí už po 2 týždňoch.
Vedeli ste, že:
- Kľúčový je výber oleja. Olej musí byť extra panenský. Najlepšie, ak ho kúpite priamo u výrobcu, ktorý pestuje olivy. Mnohokrát sa olivový olej lisuje z nezrelých olív ktoré sa prepravujú na veľké vzdialenosti do fabrík, kde sú spracované.
- Musí byť v tmavej sklenej fľaši (nie v plastovej, ani v priehľadných fľašiach).
- Olej musí byť čo najčerstvejší. Nekupujte oleje tesne pred koncom dátumu spotreby.
- Olej nikdy nenechávajte otvorený, pretože oxiduje so vzdušným kyslíkom a kazí sa. Olej používajte najmä v studenej kuchyni.
- Olej môžete uchovávať v chladničke, vydrží dlhšie v lepšej kvalite.