Už naše babičky dochucovali jedlo bylinkami. Nemali k dispozícii taký výber korenín ako my. O mixovanom korení na pečené kura, grilovacie korenie, či korenie na guláš ani nesnívali. K ich výbave patrilo zopár korenín ako čierne korenie, nové korenie, mletá sladká paprika, kajenské korenie, bobkový list, horčicové semienka, či borievky.
Ako vylepšovali chuť pripravených jedál v minulosti?
Presne rovnakým spôsobom ako aj my teraz. Avšak malo to jeden háčik. Siahali po bylinkách, ktoré si dopestovali v záhrade alebo v črepníkoch na balkóne. Takto mali zaručenú čerstvosť a kvalitu. Správny pomer a druh korenín si „namixovali“ sami podľa vlastnej chuti a uváženia… Látky, ktoré nie sú nášmu telu prospešné, avšak v dnešnej dobe sa bežne v koreninách nachádzajú, v minulosti veru nepoznali. Aj to je možno dôvod, prečo sa ich strava označovala nálepkou „zaručená kvalita„.
Keď máte možnosť vypestujte si vlastné bylinky, či doma na balkóne alebo v bylinkovom záhone na záhrade. Starostlivosť o ne je v skutočnosti jednoduchá. Stačí im polotieň a pravidelná zálievky. Treba si však dávať pozor na to, ktoré bylinky sadíme v tesnej blízkosti, nie všetky bylinky sa majú rady. Bylinky totiž môžeme rozdeliť podľa typu pôdy na pestovanie – na kyslomilné a vápnomilné rastliny.
Aké bylinky by vo vašej kuchyni nemali chýbať?
Prinášame pár tipov na bylinky, ktoré najčastejšie používame pri príprave jedál. Inšpirujte sa:
BAZALKA
Bazalka je vhodná rastlina pre začiatočníkov.
Môžeme ju pestovať aj na parapete, nie len vonku. Odštipkávame kvety, mladé výhonky, či listy aj so stopkami. Najlepšia je čerstvá, preto ju pridávame do jedla až na záver. Môžeme ju zmraziť, sušiť, alebo nakladať, stráca však vôňu. Sušenú bazalku treba pred použitím pomrviť.
Tip na využitie: pesto, do šalátov, do bylinkových zmesí, do octu a oleja. Kvety sú vhodné ako ozdoba.
MÄTA
Existuje veľmi veľa druhov mäty, je na vás, ktorú sa rozhodnete vyskúšať. Na pestovanie v byte je vynikajúcou voľbou, len pozor zvykne sa rýchlo rozrásť a nič sa nestane ak ju zabudnete poliať.
Odštipkávame vrcholky a výhonky, prípade lístky aj so stopkami i kvety.
Tipy na použitie: Čerstvá vňať je vhodná do omáčok, k jahňacine, čatní a do sladkých pokrmov. Sušená sa používa do koreniacich zmesí a do voňavých bylinkových vreciek, kvety sa používajú na ozdobu.
Čaj z mäty piepornej povzbudzuje chuť do jedla, upokojuje, uvoľňuje kŕče a pôsobí proti nadúvaniu.
MEDOVKA
Niektorí si ju mýlia s mätou, medovka však viac vonia a aj chutí po citrónoch.
Medovka nie je náročná na starostlivosť, vyhovuje jej slnečné miesto s občasným tieňom.
Zbierame z nej listy, výhonky aj kvety. Čerstvé listy sú vhodné do šalátov, k jedlám z jahňacieho mäsa, hydiny, rýb a húb, k bylinkovým omáčkam, sladkým pokrmom a k ovocnému želé. Tak isto ako bazalka pridáva sa vždy až na koniec. Medovku môžeme sušiť, zamraziť aj nakladať. Čaj z listov upokojuje, preto je vhodný po vyčerpávajúcom dni, či pred spánkom.
PETRŽLEN
Petržlen pestujeme pre koreň aj vňať. Aj keď sa to niekomu nepozdáva, môžete si ho vysiať aj na balkóne v kochlíku. Síce vyrastie slabší koreň, ale budete mať čerstvú vňať vždy po ruke. Je to odolná rastlinka a znesie aj nízke mrazy.
Čerstvá vňať má viaceré využitie a hodí sa do polievok, omáčok, k rybám, do bylinkového masla, tvarohu a húb. Je vhodná takmer do všetkých bylinkových zmesí a možno ju práve tak sušiť ako aj mraziť.
Z koreňa zas pridávame do vývaru. Petržlen obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Uvoľňuje kŕče, povzbudzuje chuť do jedla, čistí krv, upravuje tvorbu moču a podporuje trávenie. Žuvanie čerstvej pertžlenovej vňate pôsobí proti zápachu z úst.
PAŽÍTKA
Pažítku môžete do kvetináča vysievať kedykoľvek počas roka.
Má rada slniečko a vodu. Ak je dlho v tieni začína žltnúť.
Používame jej dlhé listy, ideálne hneď po odstrihnutí. Môžeme ju sušiť, ale lepšie je nastrihanú zamraziť. Kvety používame na zdobenie jedál, či do šalátov. Pažítka povzbudzuje chuť do jedla, podporuje trávenie a znižuje tlak.
Máte skúsenosť s pestovaním exotických byliniek vo vašom rodnom kraji? Podeľte sa o informáciu s kucháročkou. Rada sa zamyslí, do akého receptu by sa hodili a pripraví ho pre nás.