Aké poklady v sebe ukrýva Miska zdravia?

V Miske zdravia sa pozrieme na zúbok rôznym mýtom, neovereným informáciám o škodlivosti potravín, či naopak. Každý sme sa stretli s tým, že raz je kokosový olej zdravý a raz nie, že káva je škodlivá a o mesiac to už nie je pravda. Skúsime si napríklad porovnať, ktoré mlieko je pre ľudský organizmus vhodnejšie, alebo či je naozja zelenenina aký poklad prenaše zdravie ako sa hovorí. Dobre zostavený jedálniček môže byť našim dobrým lekárom, len potrebujeme malú nápovedu a s tým nám pomôže odborník.

poklad - Peťa Kopecká

ODBORNÝMI RADAMI A TIPMI NÁS BUDE SPREVÁDZAŤ PETRA KOPECKÁ.

Petra je odborníčkou v odbore výživa ľudí a je zakladateľku systému Komplexnej výživy. Výživovému poradenstvu sa venuje viac ako 8 roko. Doteraz získala neuveriteľný prehľad o výskumoch a informáciách pôsobenia správnej výžvy na ľudí.

Naším cieľom nie je zaoberať sa „overenými diétami“, či postupmi ako zázračne schudnúť. Skôr sa v Miske zdravia naučíme ako si každý jeden z nás dokáže vybrať potraviny, ktoré prospievajú jeho zdraviu.

poklad - zdravie
  • Peti, prečo práve tento odbor – výživa ľudí?

Odjakživa ma fascinoval vplyv výživy na ľudské telo. Ako sa vieme zmeniť pomocou správnej výživy, ako vieme schudnúť, omladnúť, doslova ožiť. A naopak, ako nás vie zlá životospráva doslova zabiť, ako vieme vyzerať staro, byť unavený, mať nadváhu… A tak som sa rozhodla, že o tom chcem vedieť viac; ako meniť ľuďom životy.

  • Robila si niekedy pokusy a pozorovania na sebe, či na rodinných príslušníkoch ako na nich vplýva zmena jedálnička?

Samozrejme, a veľa ma to naučilo. Myslím si, že každý by sa mal na tieto pokusy odhodlať, nakoľko veľakrát odhalíme zaujímavé veci. Ja osobne  som bola prekvapená z toho ako mi nesmierne prospieva intermittent fasting, čo je vlastne prerušovaný pôst. Naštartovalo ma to, som plná energie, zrýchlilo mi to metabolizmus… S otcom sme napríklad skúšali jednu kúru, vďaka ktorej sa mi podarilo odvrátiť vitiligo (strata pigmentu koze). A to ma priviedlo k základnému poznaniu: pokiaľ nezačneme hľadať a skúšať, samých seba nepoznáme.:)

poklad, či trápenie?
  • Aké to bolo, keď si prvý krát vylúčila zo svojej stravy (cukor, chlieb, hocičo, čo sa bežne konzumuje)? Nechýba ti to?

Čo sa týka pečiva, bola som donútená kvôli tomu, že som bola diagnostikovaná ako celiatička. Klasické pečivo mi chýba, to je pravda, sú dni, kedy mi až tečú slinky na chutnú mäkučkú vianočku :D. Cukor som zas musela absolútne obmedziť kvôli PCOS (syndróm polycystických vaječníkov). Ten mi nechýba, viem ho bez problémov nahradiť alternatívnymi formami 🙂 Určité tuky ako slnečnicový olej som vylúčila kvôli ich škodlivému pôsobeniu na organizmus. Ani svojim klientom nič nezakazujem, ale snažím sa ich viest cestou 80:20. 80% stravy dodržiavať a 20% porušovať. Je to dokonalá kombinácia kedy všetko v tele funguje ako má, a zároveň netrpíme nedostatkom pôžitkov.

  • Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri snahe naučiť sa zdravo stravovať?

Najčastejšia chyba je, že veríme hlúpostiam a nedokážeme selektovať informácie. Prečítame si takú a onakú skvelú diétu, či skvelý článok o superpotravinách. Ďalšou veľkou chybou sú trendy. Staneme sa vegánmi hoci nevieme, čo to znamená, no sme odhodlaný „tak“ sa stravovať. Pri zlom spôsobe stravovania „doprajeme“ telu nevhodný pomer kľúčových aminokyselín. Máme veľkú prevahu zápalových omega 6 mastných kyselín a naopak  nedostatok omega 3 mastných kyselín, ktoré sú protizápalové a doslova nám zachraňujú život.

  • A na záver nám prezraď, prečo je zdravá výživa podstatná a mal by sa o ňu každý snažiť?

Tak na tuto otázku je ťažké v krátkosti odpovedať. Ak človek cíti, že je neustále unavený, má zlú kvalitu vlasov, nechtov či pokožky a hlavne chce to zmeniť, tak naozaj nepomôže drahý šampón či krém. Vyživovať sa treba zvnútra a nie zvonka. Alebo sa stačí pozrieť okolo seba. Kto z nás nemá v rodine rakovinu či cukrovku? Myslím, že nikto. Ak sa nechceme dopracovať k týmto chorobám, tak to vieme zmeniť a výrazne ovplyvniť stravou. Chceme sa tešiť pri pohľade do zrkadla? Potom, zmeňme stravu!