Ako na to, aby bolo grilovanie pôžitkom

Nie je nič krajšie ako grilovanie pod holým nebom. Záhrada plná známych, na stoloch rozložené drinky, napácované mäsko čaká, kým sa ugriluje do zlatista… Kto by už teraz necítil tú lahodnú vôňu?

Ak nemáte veľkú záhradu, nebuďte sklamaný! Nemusíte sa preto vzdať grilovania. Atmosféru večerného grilovania, lahodnú vôňu a príjemné posedenie si dokážete pripraviť aj v skromnejších podmienkach. Pokojne si tento kulinársky zázrak vychutnajte aj na balkóne, či na terase u seba doma. Ale radšej použite elektrický gril! Na balkónoch, či terasách v bytových domoch by ste nemali používať gril na drevenné uhlie. Ak príliš vydymíte susedov, môžu na vás zavolať políciu.

grilovanie na balkóne

Grilovať môžete všetko. Počnúc syrom, mäsom, pokračujúc rybami, zeleninou a ovocím. Jedno kombinujte s druhým a uvidíte aké skvelé chute objavíte.

Pri grilovaní je základom marináda.

Tá môže byť suchá, alebo mokrá. Nech je taká alebo onaká, jej úlohou je dochutiť a vyzdvihnúť chute surovín, ktoré marinujeme. Bez marinád mäso ani negrilujte.

Suchá marináda

Neodporúča sa kombinovať veľa druhov korenia, aby sa ich chuť neprebila, majú sa vždy len doplniť. Dôležité je, že do suchej marinády sa soľ nepridáva! Z grilovaných potravin by soľ vytiahla šťavu a jedlo by bolo suché. Keď marinujete potraviny, nechajte ich odstáť v sklenených alebo porcelánových miskách. Kovové misky môžu zanechať v jedle kovovú pachuť.

Pri suchej marináde marinujeme krátko 30 – 60 minút. Nikdy neodkladajte marinované mäso do chladu, ideálna teplota je izbová. Chlad vyťahuje šťavu z potravín, tak isto ako soľ.

Suché marinády sú určené pre potraviny, ktoré sa grilujú len krátko. Inak korenie a bylinky na grile prihoria. To je dôvod, prečo sa používajú na prípravu steakov a minútiek.

suchá marináda

Vyskúšajte Nesinu obľúbenú suchú marinádu. Najčastejšiu ju používa na bravčovú panenku, pekne ju obalí v korení a v celku krátko opečie z každej strany, kým nie je „well done“. Potom len pár minútiek nechať odstáť a môžete krájať na tenké plátky. S čerstvým šalátom alebo opekanými zemiakmi chutí vynikajúco.

Pikantná suchá marináda

Potrebujeme:

1 ČL mletého čierneho korenia

1ČL čili vločiek

1/2 ČL sušený cesnak

1 ČL zaúdenej mletej papriky

1 ČL mletého alebo drveného kmínu

Postup:

Všetko zmiešame na suchej drevenej doske a jemne rozprestrieme. Kus mäsa osušíme papierovou utierkou a vyvaľkáme v korení. Korenie by malo mäso obaliť. Necháme odstáť 30 minút a môžeme grilovať.

Ak máme radi chrumkavú kôrku tak do rovnakej zmesy prilejeme za 1 PL vodky, pridáme 1 PL medu alebo kokosového cukru a 3 minútky pred ukončením grilovania mäsko potierame vymiešanou galzúrou.

Táto marináda sa je vhodná na grilovanie bravčového aj hovädzieho mäsa. Ak vynecháte rascu, môžete ju použiť aj na kuracie prsia.

Mokrá marináda

Jej základom je tuk, zväčša kvalitný olej. V žiadnom prípade nepoužívajte panenský olej, ten je určený na studenú kuchyňu. Tekutú časť marinády okrem tuku tvorí aj citrónová šťava, ocot, víno alebo iný druh alkoholu, napríklad pivo. Pomôžu mäso zjemniť a zároveň viac vynikne chuť korenia. Pri olejových marinádach je čas marinovania dlhší ako pri suchých. Mäso ako bravčové alebo hovädzie môžete nechať naložené cez noc. Hydinu, ryby a morské plody marinujeme 2 – 3 hodiny. Zeleninu a ovocie stačí marinovať 30 minút, alebo len potrieť olejom krátko pred grilovaním. Pred grilovaním však nezabudnite nechať mäso stiecť z marinády. Inak bude marináda kvapkať do ohňa a oheň bude dymiť. (O znečistenom grile ani nehovorím.)

mokrá marináda

Kapary marináda

Potrebujeme:

3 – 4 PL kapary

1 PL nálevu z kapar

1 – 2 PL bieleho suchého vína

2 PL olivový olej

1 strúčik cesnaku

1 ČL mletého korenia (farebného)

1 ČL morská soľ

1 ČL sušená cibuľa

Postup:

Cesnak pretlačíme, kapary nasekáme nadrobno a zmiešame s tekutými ingredienciami. Prisypeme korenie a soľ a dobre premiešame. Pár minút necháme odstáť a ak je treba dochutíme. Potom napácujeme mäso a necháme ho odstáť minimálne 3 hodiny v chladničke, najlepšie cez noc.

Táto marináda je vhodná na grilovanie všetkých druhov mäsa aj na ryby. Ryby a kuracie mäso stačí marinovať 30 – 60 minút.

Glazovanie

Ak túžite po chrumkavej kôrke, či lepkavej kožičke na kuracích krídelkách, použite glazovanie. Glazovanie má mať rovnakú chuť ako marináda, v ktorej ste mali mäso naložené. Odporúča sa použiť rovnaké zloženie a pridať k zmesi med, alebo kokosový cukor. Ak ste použili suchú marinádu, tak ju jemne rozmiešajte s alkoholom, pridajte cukor a počas grilovania ňou mäso potierajte. Úlohou glazovania je podtrhnúť chuť samotnej marinády, nezabúdajte však, že sa nehodí na každú potravinu. Zeleninu v žiadnom prípade neglazujte. Tak isto sa neodporúča glazovať ani ryby, morské plody a hovädzie mäso. Naopak hydina a bravčové mäso sú po glazovaní lahodné.

glazovanie

Ak ste ešte neskôšali grilovaný syr, ihneď túto chybu napravte. Je to dobrota, ktorej nik neodolá. Grilovať môžete akýkoľvek syr:

  • syr s bielou plesňou,
  • údený syr (nepríklad oštiepok),
  • feta syr,
  • zrejúce syry.

Stačí syr potrieť roztlačeným cesnakom v oleji, priložiť bylinky, jemne okoreniť a vložiť do alobalovej misky. Potom stačí len pár minút na grile a syrový zázrak je hotový. ak máte syr ako je feta a nerozteká sa, môžete ho grilovať priamo na rošte.

Vyskúšajte náš recept na Grilovaný syr feta alebo Grilovaný camembert

Hoci si väčšina ľudí spája grilovanie s grilovanými krídielkami, či bravčovou panenkou, táto úprava jedla je veľmi vhodná aj pre zeleninu a šampiňóny. Zeleninu netreba dlho marinovať, môžeme na ňu použiť ako mokrú, tak suchú marinádu. Stačí jej pár minút z každej strany, aby zostala chrumkavá.

Vyskúšajte náš recept na Grilovanú zeleninu alebo Šalát z grilovanej cukety

Ako by to bolo, keby sme vašu pozornosť neupriamili na klasické špízy s bravčovej panenky? Alebo skúste aj niečo nové a ugrilujte si pikantný ananás s krevetami. Objavte nové chute a uvidíte, že si ich zamilujete.

Vyskúšajte náš recept na Grilovanú panenku alebo Grilovaný ananás s krevetami