Čo ste o medovníčkoch nevedeli

Vedeli ste, že medovníčky sa až do konca 19. Storočia vytláčali do drevených foriem? Až potom začali medovnikári používať kovové formičky ako ich poznáme dnes. Drevené formy si vyrábal každý medovnikár sám a dedili sa po generácie. Preto boli naozaj originálne a pestro zdobené. Často sa používali motívy náboženské, či zvieracie. Ale nechýbali ani domčeky, topánky, či kolísky. Medové srdcia symbolizovali lásku a priateľstvo, tak isto ako aj dnes ich mládenci dávali svojim dievčatám.

čo ste o medovníčkoch nevedeli

Ako sa pripravovali kedysi

Medovnikári kupovali med priamo od včelárov aj s plátmi. Med pred použitím sa varil v kotle s pridaním určitého množstva vody. Ešte horúci sa nalial do dreveného koryta a pridávali k nemu ražnú múku. S drevenou lopatou sa potom vymiešalo riedke cesto. Vychladnuté sa uložilo v drevených nádobách na tmavé miesto, kde sa nechávalo stáť niekoľko mesiacov, ba i rokov. Čím bolo cesto staršie, tým bolo kvalitnejšie. Kvalita cesta však závisela od cukornatosti a hustoty medu. Cesto státím mierne kyslo (fermentovalo) a v surovom ani upečenom stave nestrácalo dlhý čas na akosti ani chuti, dlho sa mohlo uchovávať čerstvé.

miesenie cesta na medovníky

Najkvalitnejší medovník

Najdrahším a najkvalitnejším medovníkom bol tzv. Marcipán, i keď iný ako ho poznáme dnes. Na jeho výrobu sa používal čistý prvotriedny med, hladká pšeničná múka, vajcia, kypriaci prášok a rôzne prísady (hrozienka, oriešky, mandle) a koreniny (škorica, klinčeky, muškátový kvet). Cesto sa neformovalo, pieklo sa vcelku a predávalo pokrájané na kusy.

Medovníčky na našom území sú už dlhé storočia. Do Bratislavy sa dostali z Nemeckého Norimbergu cez Linz a Viedeň. Bratislavský medovnikársky cech sa oddelil od Viedenského v roku 1681.  Bol cechom celouhorským a za členov mal majstrov z Bratislavy, Modry, Prešova, Levoče a banských miest.

medovník - marcipán

Medovník alebo perník

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je medzi nimi rozdiel. Pravé medovníkové cesto je vyrobené s pridaním medu. Ak sa pridáva aj med aj cukor, cesto je už považované za perníkové, hlavne ak sa pridáva aj perníkové korenie a sušený mletý zázvor. Teraz asi mnohí prišli na to, že pripravujú Vianočné perníky a nie medovníky. Nesmúťte, podstatné je, aby boli medovníky či perníky chutné, nezáleží na tom ako ich voláte.

Vyskúšajte naše recepty na medovníky, či perníky