Linecké koláčiky – jemné a voňavé, sú súčasťou našich sviatkov. Už si nevieme predstaviť Veľkú noc, Vianoce, či svadobnú hostinu bez nich. Máme ich radi všetci. Niekto s jahodovým džemom a niekto s marhuľovým. Len jemne pocukrované, alebo poliate čkoládou. Dnes ich už pripravujeme vo viacerých variáciách: klasické, orechové, či kakaové.
Prezradíme vám pár tipov ako upiecť lahodné koláčiky bez námahy:
- Do cesta nikdy nedávajte celé vajce, vždy iba žĺtky.
- Žĺtky majú byť izbovej teploty a maslo zas dobre vychladené. Pri príprave cesta ho nastrúhame.
- Do cesta pridajte trochu strúhanej citrónovej alebo pomarančovej kôry
- Cesto spracujte čo najrýchlejšie a so studenými rukami. Potom ho dajte do chladničky minimálne na 1 hodinu.
- Pri vaľkaní cesta používajte múku striedmo. Čím viac múky sa do cesta vmiesi, tým tvrdšie budú koláčiky po upečení. Skúste vaľkať medzi dvoma papiermi na pečenie, zabránite tak dodatočnému nabaleniu múky do cesta.
Vedeli ste, že pôvodný recept bol vymyslený na LINECKÚ TORTU? Linecké koláčiky vznikli až neskôr. Celá história Lineckého cesta sa tak začala písať už v 17. storočí. Prvé záznamy o Lineckom ceste zapísala Anna Margarita Sagramosa aus Krain, rodená grófka Paradeiser. Jej rukopis je uložený v knižnici opátstva Admont v Rakúsku. Najväčšiu zbierku receptov však nájdeme v meste Linz v Oberösterreichisches Landesmuseum.
Linecká torta sa stala populárnou, milovala ju dokonca aj cisárovná Sissi, ktorá sa zvykla stravovať veľmi striedmo. Časom sa začali z tohto cesta piecť aj menšie koláčiky, nazývané Linzer Bäckerei . Najznámejšími z nich sú rožteky – Linzer Kipferl, ale hlavne nám dobre známe Linzer Augen.
Receptov na linecké cesto je veľa, každá cukráreň si stráži ten svoj. Každý cukrár má svoj overený recept a časom vzniklo veľa variácií. Cesto na Linzer Torte a Linzer Bäckerei nie je rovnaké, mierne sa líši pomerom surovín.
Cukrári rozlišujú svetlé a tmavé linecké cesto, vyrábajú sa z rozdielnych múk. Svetlé sa pečie z bielej múky, časť múky sa môže nahradiť jemne mletými ošúpanými mandľami, v žiadnom prípade nie s hnedou šupkou. SVETLÉ CESTO sa aromatizuje vanilkou a niekedy aj citrónovou kôrou. HNEDÉ CESTO obsahuje opražené jemne pomleté lúpané mandle alebo oriešky (môžu byť lieskovce alebo vlašské orechy), čo mu dáva typickú svetle béžovú farbu. Do tohto cesta sa pridáva mletá škorica, niekedy aj mleté klinčeky, muškátový oriešok.
Linzer Augen sú väčšie ako naše pečivo – ich priemer je 8-10 cm. Názov Augen pripomína otvory – „oči“ – ktoré sú vykrojené do horného kolieska. Linzer Augen mávajú buď jeden otvor uprostred , alebo tri otvory usporiadané do trojuholníka . Plné a vykrojené koliesko sa zlepuje pikantným kyslejším džemom, ktorý vyváža výraznú sladkosť cesta. Najčastejšie ríbezľovým, malinovým alebo marhuľovým.
Traduje sa, že autorom receptu bol miestny cukrár rakúskom meste Linz, ktorý bol známy svojou exaktnosťou a presnosťou. Recept vymyslel tak, že ak sa dodrží základná alchýmia – pomer surovín, musí sa vždy každému vydariť. Do receptu zakomponoval JEDNODUCHÝ POMER 3 : 2 :1, ktorý ak dodržíte, upečiete pravé linecké pečivo presne také, ako slávny cukrár z Linzu. Tento pomer hovorí o zastúpení hladkej múky, masla a cukru.