MRKVA (NE)obyčajná zelenina

Keď povieme MRKVA, každý si hneď spomenie ako mu v detstve hovorili, že má jesť veľa mrkvy a nebude potrebovať okuliare. ㋡ Mrkva obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporujú správne fungovanie nášho organizmu. Je zdrojom betakaroténu a prírodných antioxidantov, obsahuje vitamín A, skupinu vitamínov B, vitamín C a K. Z minerálov a stopových prvkov obsahuje napríklad sodík, draslík, vápnik, fosfor, selén, zinok.

mrkva

Vedeli ste, že 100 g mrkvy niekoľkonásobne prevyšuje dennú dávku vitamínu A?

Keď zjeme 100 g mrkvy, niekoľkonásobne prevýšime odporúčanú dennú dávku betakaroténu. Betakarotén chráni pokožku pred škodlivým UV žiarením, preto sa často používa do prípravkov na opaľovanie. Aby náš organizmus vedel zužitkovať všetky jej betakarotény, je vhodné tepelne ju spracovať. 

Chudnite s mrkvou.

Mrkva je skvelou potravinou pri chudnutí, pretože obsahuje veľké množstvo vlákniny a tak nás rýchlo zasýti. Keď vás večer chytí chuť na sladké, radšej si vezmite jednu mrkvičku a pekne ju schrúmajte pri filme. Zo 100 g mrkvy je až 88 g vlákniny!

chudnutie s mrkvou

Protizápalové účinky mrkvy.

Asi ste netušili, že mrkva je skvelým pomocníkom pri boji s chrípkou a rôznych vírusových ochoreniach. Má protizápalové účinky, preto sa odporúča častejšie ju zaradiť do jedálnička v sychravých časoch. 

mrkvový džús

Vzácne antioxidanty.

Luteín a Zeaxantín sú antioxidanty, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie nášho mozgu a očí. Pri ich nedostatku dochádza k ich poškodeniu. Vieme ich však doplniť konzumáciou, či už listovej zeleniny, alebo aj mrkvy. A tu sa vraciame do detstva, kde naše maminky a babičky mali zas pravdu. 

Mrkva ako prevencia rakoviny.

Mrkva je jediný známy zdroj falcainolu, ktorý ju chráni pred hubovými ochoreniami. Vďaka nemu, konzumácia mrkvy znižuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny pečene, rakoviny hrubého čreva a rakoviny prsníka.

Mrkva rozžiari vašu pokožku.

Betakarotén a vitamín A zabezpečia, že sa vaša pokožko rozžiari. Vitamín A pomáha proti vysychaniu pokožky, vlasov a nechtov. Mrkvu je však dobre nie len jesť, ale aj prirpaviť si ju ako masku na tvár.  ㋡

Zdravé zuby a ďasná.

Znova sa vraciame k našim mamám, ktoré nám vraveli, že keď budeme hryzkať mrkvu, budeme mať zdravé zúbky. ㋡ Hryzenie surovej mrkvy funguje ako čistenie zubov kefkou. Odstraňujeme tak nános a zvyšky jedla zo zubov a zároveň stimulujeme ďasná.

Pripravte si recepty s touto neobyčajnou zeleninou.

Viac inšpirácií nájdete v našich receptoch.