Cukor poznáme všetci. Dávame si ho do kávy, cukrujeme si ním šišky, nachádza sa v ovocí, ktoré si dávame na desiatu, pijeme ho v limonádach. Je akousi neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Väčšina odborníkov nám však bude odporúčať, aby sme cukor v našej strave obmedzili, hlavne rafinovaný biely cukor. Nášmu zdraviu prospieva najmenej zo všetkých druhov cukru. Ale predsa len sme ľudia a všetci vieme ako sa ťažko vzdávame sladkého. Preto sa skúsime pozrieť na prírodné cukry, ktoré vaše jedlo osladia rovnako a ešte k tomu aj zdravšie.
Niektoré prírodné cukry majú však tmavú farbu od karamelovej po tmavohnedú, preto počítajte s tým, že ak nimi osladíte vaše dobroty, sfarbia ich do hnedého odtieňa.
Kokosový cukor
Napriek vysokej energetickej hodnote má kokosový cukor nízky glykemický index (čo znamená, že sa ľahšie asimiluje) a mnoho iných benefitov. Taktiež je oveľa chutnejší ako klasický cukor.
Ako ho používať – všade, kde by ste dávali klasický cukor. Len pozor, piškótové cesto zafarbí do karamelového odtieňa.
Jačmenný slad
Prekvapivo, aj jačmenný slad je skvelou náhradou cukru. Urýchľuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a zlepšuje zrak.
Ako ho používať – je najvhodnejší na pečenie. Cestu dodáva zaujímavú príchuť a na pečive vytvára chrumkavú kôrku.
Sirup agáve
Napriek tomu, že je kalorický, je oveľa sladší ako cukor, preto ho môžete pridávať v menšom množstve (čím sa zníži aj počet kalórií). Je zdravý a bohatý na vápnik, železo a draslík.
Ako ho používať – v nápojoch a kokteiloch. Nie je taký hustý ako med a preto sa vo vode ľahko rozpustí.
Melasa
Hustá sladká melasa je bohatá na minerály a vitamíny B. Chutí podobne ako cukor, takže si možno ani nevšimnete rozdiel medzi nimi.
Ako ju používať – najviac sa hodí na pečené jedlá a dezerty. Má karamelovú chuť, taktiež svetlé cesto zafarbí na tmavší odtieň.
Datle
Datle sú výživným ovocím, ktoré je často odporúčané ako zdravá desiata alebo olovrant. Môžete ich však použiť aj ako náhradu cukru.
Ako ich používať – môžete ich pridať do čaju, do kávy, ale môžu byť aj náhradou koláčikov a sladkostí. Môžete si kúpiť taktiež datľový sirup alebo datľovú pastu, ktorú môžete používať v rôznych receptoch pri príprave dezertov.
Morušový sirup
V ázijských krajinách je moruša pre jej liečivé účinky nazývaná „kráľovnou bobuľového ovocia“. Morušový sirup zachováva tieto liečivé vlastnosti a dodáva jedlu špecifickú príchuť.
Ako ju používať – na sladenie nápojov a dezertov.
Cirkový cukor
Sladký cirok je obilnina, z ktorej je možné vyrobiť aj cukor. V Číne sa používa už od antických čias a dnes zažíva návrat k svojej sláve. Obsahuje polovicu kalórií ako cukor z cukrovej repy.
Ako ho používať – do cesta, do nápojov a do dezertov.
Tekutý hroznový cukor
Hroznový cukor v poslednom čase k svojmu dobrému pridal schopnosť predĺžiť život udržiavaním dobrej imunity. Jeho zbraňami sú tiež nízka kalorickosť, čistá produkcia a to, že ide o celostnú potravinu.
Ako ho používať – do nápojov, dezertov, ciest a marinád.
Javorový sirup
Nie je dobrý iba na palacinky! Nízkokalorickosť, schopnosť znížiť riziko rakoviny a cukrovky – to všetko sú jeho skvelé vlastnosti. A okrem toho je aj báječne chutný!
Ako ho používať – na marinády, dresingy na šaláty a do cesta.
Brezový cukor
Vzhľadovo aj chuťovo je takmer rovnaký ako klasický kryštálový cukor. Len nekryštalizuje, takže sa z neho nedajú vyrobiť tvrdé cukríky, ani bielkové pusinky. Je vhodný pri redukčných diétach. Na jeho spracovanie náš organizmus nepotrebuje inzulín.
Ako ho použiť – tak ako rafinovaný cukor, avšak nepoužívať pri pečení chleba a iných kvasených výrobkov.
Stévia
Stévia je absolútnym lídrom medzi nízkokalorickými náhradami cukru. Pomáha ľuďom, ktorí chcú schudnúť. Okrem toho, že sto gramov stévie obsahuje iba 18 kalórií, je zároveň 25krát sladšia ako cukor, takže budete musieť pridať iba trošičku.
Ako ju používať – kdekoľvek namiesto cukru.