Zázvor – univerzálny liek na všetky choroby

Zázvor alebo aj ďumbier lekársky je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Považuje sa za jednu z najzdravších a najchutnejších korenín na svete, pričom má mnoho druhov využitia. Pozitívne účinky zázvoru začali spoznávať už stáročia pred nami. Či už si z neho pripravíte čerstvý čaj, použijete ho ako dochucovadlo alebo si zaobstaráte nápoj s jeho výťažkom, vždy to bude dobrá voľba pre váš organizmus.

V minulosti mal ďumbier prezývku PANACEA – univerzálny liek na všetky choroby. Využíva sa z neho najmä koreň, ktorý sa suší, varí, konzervuje alebo konzumuje v surovom stave. V dobe, keď na nás číhajú rôzne choroby ako chrípka či koronavírus, je veľmi prospešné zaradiť ho vo zvýšenej miere do nášho jedálnička. Zázvor sa najčastejšie konzumuje vo forme čerstvého zázvorového čaju – nastrúhaný zázvor zalejte horúcou vodou. Skvelý je ako ochucovadlo do jedla, ktorému dodá jemnú pikantnosť a dokonca sa aj konzervuje.

zázvorový čaj

Znižuje zápal v tele

Gingerol je látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Výborne znižuje bolestivosť. Ak máme v tele bolestivý zápal, výborným riešením je zázvorový čaj, pretože zahriatím a odstátím sa pozitívne účinky ešte zvyšujú.

Zázvorom proti nevoľnosti

Vo viacerých štúdiách mal zázvor rovnaké účinky ako lieky na predpis určené proti nevoľnosti. Je výborným doplnkom pre ľudí s rakovinou, ktorí sa liečia chemoterapiou a býva im často zle. Takisto je veľmi obľúbený medzi tehotnými ženami, pretože je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov proti rannej nevoľnosti. Podľa štúdie na 1 278 tehotných ženách je účinná dávka  1,1-1,5 gramu zázvoru.

zázvor

Znižuje bolesť svalov

Vysoká efektivita zázvoru sa ukázala aj pri svalovej horúčke. Na to, aby bol zázvor účinný, je nutné skonzumovať 2 gramy zázvoru. Nevýhodou je, že účinok nie je okamžitý.

Pomáha pri osteoartritíde

Osteoartritída je veľmi častý zdravotný problém. Zahŕňa degeneráciu kĺbov, čo vedie k bolestiam a stuhnutosti. V štúdii s 247 ľudmi s osteoartritídou kolena bol zaznamenaný veľký úspech pri liečbe zázvorom. Ľudia pociťovali oveľa menšiu bolesť a vyžadovali menšiu dávku liekov.

Znižuje hladinu cukru v krvi a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení

Táto oblasť výskumu je relatívne nová, no odhaduje sa, že zázvor má výborne antidiabetické účinky. V nedávnej štúdii (2015) kde bolo 41 účastníkov s diabetom typu 2, 2 gramy zázvoru denne znížili hladinu cukru v krvi o 12 %.Navyše sa zistil o 23 % nižší výskyt markerov pre oxidované lipoproteíny (hlavný faktor pre vznik srdcovocievnych ochorení).

Pomáha pri trávení

Ak máte pocit, že vám jedlo leží v žalúdku celé hodiny po jeho konzumácii, tak siahnite po zázvore. Zistilo sa, že 1,2 gramu zázvoru pred jedlom urýchlilo vyprázdnenie žalúdka o polovicu!

Znižuje bolestivosť pri menštruácii

V štúdii so 150 ženami sa ukázalo, že ak ženy užívali prvé tri dni menštruačného cyklu 1 g zázvoru, tak jeho účinky boli porovnateľné s najužívanejším liekom proti bolesti, teda ibuprofenom.

sušený zázvor

Zázvor znižuje LDL cholesterol

LDL cholesterol („zlý“) je spojený s vyšším rizikom srdcovocievnych ochorení. Strava, ktorú konzumujeme, má výrazný vplyv na hladiny LDL cholesterolu. Počas 45-dňovej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 85 ľudí, sa ukázalo, že konzumácia 3 gramov zázvoru výrazne znížila LDL cholesterol. Ďalší zaujímavý výskum ukázal, že zázvor je rovnako účinný ako známy liek na zníženie cholesterolu atorvastatin. Obe štúdie zaznamenali aj pokles celkového cholesterolu a triglyceridov.

Má protirakovinové účinky

Tieto účinky sa pripisujú substancii gingerolu. Už dva gramy zázvoru mali výborné výsledky pri použití u ľudí s rakovinou hrubého čreva. Ďalšie štúdie potvrdili pozitívne účinky pri rakovine pankreasu, vaječníkov a prsníka.

Pripravte si zdravé recepty so zázvorom

Tento článok si pre vás pripravila a s láskou sa o všetky informácie s kucháročkami podelila výživová a nutričná poradkyňa PETRA KOPECKÁ.

Ak máte chuť dozvedieť sa viac podrobností, prečítajte si jeho pôvodné znenie:


9 zdravotných výhod konzumácie zázvoru