Nie všetky bylinky vieme pestovať v kochlíku. Niektoré sú náročnejšie, ale to neznamená, že si o nich nemôžete prečítať a pokúsiť sa prijať výzvu, aby ste ich vypestovali aj doma na parapete. Niektoré rozvoňajú celý váš byt. Pri iných zas zostanete v pomykove, ktorú bylinku držíte v ruke, lebo sa neuveriteľne podobajú. Pritom ich rozlíšiť je tak jednoduché. Ako? Čítajte ďalej a uvidíte.
Objavte s nami ďalšie BYLINKY
Majorán
Majorán obľubuje slnečné a teplé miesto. Môžete ho pestovať ako v bylinkovom záhone, tak aj na balkóne v kochlíku, alebo na okne na parapete. Čerstvé stonky sa používajú pri nakladaní do octu a do marinád. Zbierame aj lístky aj kvety na ozdobu. Najvýraznejšiu chuť majú jeho lístky sušené, rozdrobené alebo mleté. Používa sa do omáčok, polievok, k strukovinám, hubám, do plniek a k hydine.
Podporuje trávenie, preto sa ním často dochucujú ťažké, mastné jedá.
Trebuľka
Nenáročná bylinka, pestujeme ako v zhone na záhrade, na balkóne, či za oknom. Má rada tieň, chladnejšie a vlhkejšie miesta. Má jemnú chuť po aníze, Vzhľadom je podobná petržlenu. Vhodná je do svetlých omáčok, šalátov, do bylinkových masiel a do tvarohu. Má jemnú vôňu, preto by sa nemala dlho variť. Trebuľka je významnou súčasťou zmesi Jemné bylinky. Sušením však výrazne stráca arómu, preto ju radšej používajte čerstvú.
Povzbudzuje chuť do jedla, je žlčopudná, močopudná a pôsobí proti kašľu.
Saturejka
Táto bylinka potrebuje teplé, slnečné miesto, ideálne bez prievanu. Používame jej listy čerstvé alebo sušené, rozdrobené alebo pomleté. Na varenie spolu s pokrmom a na nakladanie sa používajú celé stonky. Vňať môžeme aj zamraziť. Odporúča sa do šalátov, strukovín, do zemiakových a fazuľových jedál. Kvety sú vhodnou jedlou ozdobou.
Podporuje trávenie a pôsobí proti nadúvaniu.
Kôpor
Kôpor môžeme pestovať aj doma, nielen v záhrade. Existujú totiž aj vyšľachtené varianty, ktoré dorastajú len do výšky 40 cm. Kôpor má rád vlhkú pôdu, nie preliatu a ideálne je ho pestovať na slnečnom a záveternom mieste. Vieme zužitkovať všetky časti rastliny okrem koreňov. Kôpor najčastejšie používame čerstvý alebo mrazený, sušením stráca na aróme. Je vhodný k rybám, do omáčok, bylinkového masla alebo tvarohu. Celá rastlina je vhodná na marinovanie, najmä kôpor pridávaný do nálevu nakladaných uhoriek. Dozreté semená je možné používať ako rascu.
Uvoľňuje kŕče, upokojuje, pôsobí proti nadúvaniu.
Estragón
Je známy aj ako palina dračia. Tejto bylinke sa darí viac v záhrade ako doma za oknom. Má rada slnečné bezveterné miesto. Estragón je súčasťou zmesi Jemné bylinky, ktoré sa používajú vo francúzskej kuchyni. Možno ho zamraziť aj nakladať do octu a používa sa pri výrobe horčice. Sušením estragón mení vôňu a stráca ju výraznejšie ako iné bylinky.
Je močopudný, podporuje trávenie a povzbudzuje činnosť žalúdka.
Fenikel
Feniklu sa darí na teplých, slnečných miestach. Vzhľadom sa veľmi podobá na kôpor, ale fenikel má výraznú anízovú vôňu. Jeho vňať je vhodná do rybacej a pórovej polievky, do šalátov, tvarohu aj do bylinkových zmesí. Semená pripomínajú rascu a nachádzajú uplatnenie v ázijských jedlách, pridávajú sa do chleba aj do pečiva.
Fenikel povzbudzuje chuť do jedla, podporuje trávenie a pôsobí proti plynatosti. Údajne má aj afrodiziakálne účinky.
Nesí verí, že vás potešila touto zbierkou článkov o bylinkách.
Možno, ste zistili, ktoré bylinky použiť do akého jedla.
Ako ich pestovať, či prečo sú niektoré bylinky lepšie čerstvé ako sušené.
Bylinky sa pri varaní používajú už celé storočia.
A veru naši predkovia dobre vedeli, prečo ich pridávali do jedál.
Ak sa vám nedarí vypestovať si vlastné bylinky, nič to. Dnes už si ich už kúpite v obchode.