10 nápadov na desiatu

Čas prázdnin sa kráti a o chvíľu budeme rozmýšľať, čo deťom zbaliť na desiatu. Nie vždy to musí byť rožok s maslom a šunkou, aj keď ani ten nie je na zahodenie. ㋡ Pokúsme sa deťom pripraviť zdravšie a nápadité raňajky. Desiata nemá byť nudná, má na prvý pohľad dieťa zaujať, aby malo chuť sa do nej zahryznúť. Veď ani my nemáme chuť pustiť sa do jedla, ktorému chýba pestrosť. Pozrite si zopár Nesiných nápadov na desiate.

zdravá desiata

Nátierky

Či už z vajíčka, rybičiek, alebo bryndze nemusíme ich natierať na chlebík. Môžeme ich dať do menšieho kelímku a pribaliť nakrájanú zeleninu, ktorou si deti budú nátierky naberať. Skvelé sú uhorka, mrkva, paprika, biela reďkovka, kaleráb a niektorým deťom dokonca chutí aj stopkový zeler.

Inširujte sa Kucháročkinými nátierkami.

Vafle

Sladké, či slané, teplé, či studené na tom nezáleží. Vafle sú jedlo, ktoré deti milujú. Pribaľte k nim drobné ovocie ako jahody, mandariny, banány, čučoriedky, maliny a po desiate sa len zapráši. K zeleninovým môžete pribaliť jogurtový dip, či vajíčkovú nátierku.

Ako pripraviť wafle aj v sladkej aj slanej verzii nájdete aj v našich receptoch.

Muffiny

Osviežujúce pomarančové, sladké čokoládové alebo špenátovo-vajíčkové, to sú všetko dvojhubky, ktoré deti zjedia a ani nevedia ako. Dajú sa chytiť do ruky a aj poľahky vymeniť v triede za dobrotu od spolužiaka. A ak máte silikónové formičky v tvare rôznych zvieratiek, tak bude vaša ratolesť v triede ešte aj za kráľa, či kráľovnu. ♛

Recepy aj na bezlepkové aj s klasickou múkou nájdete v našich receoptoch.

Ovsené vločky

Nie všetky deti ich majú radi, preto hľadáme spôsob ako ich naučiť zjesť ich. Skúsili ste pripraviť pohár s jogurtom, ovocím a ovsenými vločkami už večer a ráno ste ich deťom zabalili do školy ako desiatu? Namiesto vločiek môžete použiť aj chia semienka, takýto pohár zasýti a hlavne deti ho majú rady. Vločky, môžete použiť aj do mini bábovičiek, či do lievancov namiesto múky.

Výhody ovsených vločiek nájdete v našom článku Ovsené vločky – jesť či nejesť?

V článku Raňajková kaša – ktorá je tá pravá pre vás? zas objavíte aj iné vločky, nie len tie ovsené.

Slané koláče

Nápaditá alternatíva klasického chlebíka so salámou. Hlavne sa deti nemusia báť, že sa im rozpadne a náplň vypadne na lavicu. Vyskúšajte Cuketový koláč, alebo Brokolicovo šunkový koláč, či Bryndzový koláč so slaninkou.

Chlebová placka, tortilla, či wrap

Každý tomu vraví po svojom. Jednoducho zmotaná chlebová placka s náplňou. Môžete do nej zamotať už vychladnutú omeletu so syrom a šunkou, či poprekladať to listami ľadového šalátu. Alebo ju pripravite na sladko s banánom a arašidovým maslom. Ani taká quesadila nie je na zahodene. Skúšali ste už zamotať palacinky so slanou náplňou? Alebo prifarbiť palacinky prírodnými farebnými práškami napríklad z modrej Spiruliny alebo cyklámenového Dračieho ovocia?

Inšpirujte sa v našich receptoch a určite vytvoríte ešte chutnejšie variácie.

Zeleninové/ovocné chuťovky bez chleba

Ani vaše dieťa nemôže lepok? Prípadne zo sendviču vyje len náplň? Nenúťte ho jesť, čo mu nechutí. Prirodzene bezlepkové jedlo je plné výživných jedál. Skúste spraviť zeleninové rolky. Inšpirujte sa receptom na  Cuketové slimáčiky. Pokojne môžete naplátkovať aj mrkvu a ukladať na seba zeleninu, syr, šunku a zrolovať a tak zbaliť na desiatu. Uvidíte, že dieťa prinesie zo školy prázdny desiatový box. Alebo mu pripravte sendvič s plátkov jabĺk, pozliepaných arašidový maslom s rozmačkaným banánom.

Sendviče

Samozrejme ani bez nich by desiate neboli desiatami. Skúste ich však trošku obmeniť a pripravte napríklad uhorkový sendvič alebo sendvič vykrojte do zaujímavého tvaru napríklad srdiečka a deti hneď zaujmete.

Inšpirujte sa v našich receptoch.

Smoothie

Pripravte smoothie a zrazu zistíte, že vaše deťa bez problémov zje zeleninu, či ovocie, ktoré inak ani nedá do úst. Správnou kombináciou jednotlivých surovín docielite lahodnú chuť a veľakrát ani nie je potrebné pridávať cukor. Niečo o príprave smoothie nájdete v našom článku 20 rád ako si pripraviť smoothie.

Inšpiruje sa našimi receptami na smoothie.

Nápoj

Nezabudnite deťom pribaliť nápoj. Vyhýbajte sa sladeným malinovkám, či presladeným čajom. Ideálna je čistá voda, nie bublinková minerálka. Alebo radšej odšťavte ovocie a zmiešajte ho s vodou. Uvarte ovocný čaj a vychladnutý bez pridaného cukru nalejte do flašky. Niektoré ovocné čaje sú kyselkavé a deti ch nevypijú bez medu či cukru. Preto pozerajte zloženie čaju a skúste tie, v ktorých nie je ibštek. Práve ten pridáva čaju kyslú chuť. Ak má vaše dieťa rado bylinkové čaje, bez váhania mu ich uvarte a pribaľte do školy.

voda s citrónom na desiatu

A NA ZÁVER TIP: Nezabudnite na desiatu vždy pribaliť kúsky ovocia, ktoré napicháte na špajdle ako špíz. A môžete prisypať za hrsť obľúbených orechov.

ovocný špíz na desiatu