20 rád ako si pripraviť smoothie

Smoothie – hustý, jemný nápoj z ovocia, či zo zeleniny je zdravá záležitosť, ktorú si musíte vyskúšať. Je to skvelá forma jedla, ktorá nás dokáže nasýtiť a dodať množstvo energie na niekoľko hodín. Pre mnohých je to chytrý nápad ako “donútiť” dieťa zjesť svoju porciu ovocia a zeleniny. Pre ďalšieho zas spôsob ako sa nasýtiť počas uponáhľaného dňa, či skvelý nápoj na výlet. Čaro smoothie je v tom, že sa nemusíte držať žiadneho presného receptu. Môžete si poskladať vlastné smoothie podľa vlastnej chuti.

ovocné smoothie

Ako pripraviť smoothie tak, aby ste mali z neho najväčší úžitok, a aby aj uspokojilo vaše chuťové bunky.

1) Smoothie je skvelé vypiť hneď ráno, pred športovým výkonom, alebo doobeda. Zabránime tak zbytočnému ukladaniu tukov a cukrov. V žiadnom prípade si nepripravte smoothie na večeru!

2) Do nápoja nepridávajte cukor. Potraviny sa snažte sa kombinovať tak, aby ste mali nápoj prirodzene sladký. Ak je však potrebné pridať sladkosť, voľte radšej prírodný cukor ako je napríklad xylitol, med, čakankový sirup, figy alebo datlovú pastu.

3) Ak ste vo fáze chudnutia, nepridávajte ani mlieko ani smotanu, sú ťažko stráviteľné. Ak nutne potrebujete mliečnu konzistenciu použite radšej rastlinné mlieko ako napríklad mandľové, kokosové, či ryžové.

4) Do smoothie je potrebné pridať pár kvapiek oleja, alebo použite orechy, či semienka s vysokým obsahom oleja. Niektoré vitamíny sú totiž rozpustné len v tuku: vitamíny A, D, K. Orechy je vhodné pred použitím namočiť cez noc do vody. V takomto stave sú po rozmixovaní krémovejšie, ale hlavne sa z nich lepšie uvoľňujú živiny.

5) Ako tuky môžete do nápoja použiť aj orechové masla alebo avokádo.

Inšpirujte sa receptom na Hroznové smoothie s arašidovým maslom.

zeleninové smoothie

6) Voda by mala byť neoddeliteľnou súčasťou smoothie. Hlavne ak použijete listovú zeleninu. Pretože vitamín A a komplex vitamínov B sú rozpustné vo vode. Množstvo pridanej vody záleží od použitých potravín. Pokiaľ pridávate napríklad uhorku, vody stačí takmer o polovicu menej ako bez nej.

7) Aj keď niektoré zdroje uvádzajú, že ovocie a zelenina sa nemajú kombinovať, pokojne to porušte. Niektoré kombinácie sú priam chuťovo vyvážené napríklad mrkva a jablko, cvikla a jablko. 

8) Uhorka má neutrálnu chuť a je to skvelá zásoba vody preto je vhodná do ktorejkoľvek kombinácie. 

9) Do smoothie sa neodporúča použiť zemiak, baklažán, či špargľu. 

10) Melón je ťažký na trávenie, preto ho nekombinujte, ale mixujte samotný.

Už ste ochutnali Smoothie s kivi a banánom?

melonove smoothie

11) Smoothie je najlepšie konzumovať čerstvé, hneď po príprave. Skladovať ho môžeme v chladničke v uzavretej nádobe 1 – 3 dni, ale niektoré smoothie len pár hodín. Skladovanie záleží od použitých potravín. 

12) Do smoothie môžeme použiť mrazené aj čerstvé ovocie a je možné kombinovať ho navzájom.

13) Smoothie môžete podávať aj hustejšie, v miske s kúskami ovocia, orechov, či prípadne zamiešať do nich vločky (pohánkové, ovsené, quinoa…).

Vyskúšajte náš recept Ovocná smoothie miska alebo Jogurtové smoothie.

smoothie v miske

14) Pri použití čistého ovocného smoothie je vhodné rozlišovať, ktoré je sladké, polosladké a kyslé. Odporúčané kombinácie sú sladké s polosladkým a polosladké s kyslým. Ak máte problémy s trávením upustite od kombinácie sladkého a kyslého ovocia.

15) Rozdelenie ovocia: sladké ovocie – banány, papája a figy a datle. Polosladké ovocie – jablká, čučoriedky, mango, maliny. Kyslé ovocie – kivi, jahody, ananás.

16) Ak vášmu smoothie chýba ten správny šmrnc, ozvláštnite ho napríklad bylinkami ako sú medovka alebo mäta. 

17) Do smoothie sa však skvele hodia aj rôzne koreniny ako sú napríklad kurkuma, mletá škorica, mleté klinčeky, zázvor, mletý kardamon či muškátový oriešok. Chuť skvele doplnia aj potraviny ako sú kokos, či kakao.

Inšpirujte sa receptom na Červené smoothie.

smoothie s mätou

18) V prípade, že ste športovec neváhajte do smoothie použiť protein, ktorý má schopnosť podporiť tvorbu svalovej hmoty. Vtedy ale pridajte viac vody, aby protein príliš nezahustil nápoj.

19) Ak potrebujete doplniť vápnik, bielkoviny, magnézium, železo a zinok, určite do smoothie pridajte chia semienka.

20) Smoothie nemá nahradiť jedlo počas dňa ani nemáte na posedenie vypiť 1l nápoja. Odporúčaná dávka nápoja je 2,5 – 6 dl.

Kto by odolal lahodnej chuti čokolády a mäty – Čoko-mätové smoothie.

vitamíny v smoothie

Na záver malý ťahák, ktoré potraviny obsahujú aké vitamíny:

  • Vitamín A – všetka červená, oranžová a zelená zelenina, z ovocia je to: pomaranč, papája, mango, broskyňa, nektarinka, marhuľa,
  • Vitamín E – Obilné klíčky, špenát, brokolica, zelená listová zelenina,
  • Vitamín K – listová zelenina, sója, rajčiny, ovocie, morské riasy, špargľa.