Kysnuté cesto podľa starkej Irenky

Kysnuté koláče… Kapitola, ktorá bola môjmu srdcu vždy veľmi blízka. Jednoducho ich milujem, ich prípravu, vôňu, mäkkosť… Evokujú vo mne len tie najkrajšie spomienky, detstvo, radosť a v neposlednom rade starkú, ktorá ich robí najlepšie na svete 🙂 Mojím snom je, keď raz budem starou mamou, aby som vedela tak isto tešiť mojimi kysnutými koláčmi svoje vnúčatá, tak isto, ako to robila moja starká. Pretože jej kysnuté koláče neprekoná nič na svete !

Ingrediencie

Pomer surovín je len orientačný ! Všetko je v odhade- v rukách a v očiach :)
1/2 kg hladká múka 00
1/2 kg polohrubá muka
1 vajce
štipka soľ
cca 3 hrste kryštálového cukru
1 čerstvé droždie
1/2 balíčka sušené droždie
4 PL roztopená bravčová masť
teplé mlieko podľa potreby

Postup prípravy

Pripravíme kvások z cca 2 dcl teplého mlieka, čerstvého droždia a 1 KL cukru, zamiešame a necháme nakysnúť cca 10 minúť.

Do vajlingu preosejeme obe múky, pridáme sušené droždie, soľ, vajíčko a vykysnutý kvások. Po častiach prilievame teplé mlieko ( nesmie byť ani vrelé, ani studené) a cesto miesime. Keď sa nám cesto už spojí pridáme roztopenú masť ďalej miesime, cca 15 minút , kým nedosiahneme na dotyk kompaktné, vláčne, odliepajúce sa cesto, od ruky aj od vajlingu. Musí byť skôr redšie ako tuhé.

Cesto sformujeme do bochníka, podsypeme ho múkou zospodu aj zvrchu, prikryjeme a necháme kysnúť cca 1 hodinu.

Po vykysnutí pripravujeme buď záviny, buchty, tvarohové koláče, ale aj "prázdny koláč", alebo pupáčky na Vianoce.

Plech na koláče dobre vymastíme roztopenou masťou, rovnako aj povrch naplnených koláčov, ktoré necháme ešte na plechu podkysnúť minimálne 20 minút. Pečieme pri 200 stupňoch dozlata. Dobrú chuť !

Podobné recepty

Brusnicový veniec

Mandľové krokantky

Rýchly falošný krémeš

Mrkvový koláč s tvarohovým krémom